کتاب سالخوردگی جمعیت

کتاب سالخوردگی جمعیت: زمینه ها، پیامدها و سیاست ها»، اثری ارزشمند از پروفسور دونالد رولاند، استاد جمعیت‌شناسی دانشگاه ملی استرالیا است. کتاب به بررسی و مقایسه بین­المللی علل، پیامدها و سیاست­گذاری یکی از فرایندهای جمعیتی معاصر، یعنی سالخوردگی جمعیت، می­پردازد. این کتاب درکی روشن از فرایندهای اجتماعی و جمعیتی سالخوردگی جمعیت را برمبنای چارچوب­های نظری و سیاستی فراهم می­کند. برگردان فارسی این کتاب مهم و ارزشمند را همکار ارجمند، جناب آقای دکتر یعقوب فروتن، دانشیار جمعیت‌شناسی دانشگاه مازندران به عهده داشته­ اند.

این کتاب که توسط موسسه مطالعات جمعیتی کشور چاپ و انتشار یافته است، در سه بخش و 17 فصل تنظیم شده است. بخش اول با عنوان سالخوردگی و جوامع در قالب 5 فصل به محورهایی نظیر رویکردهای جمعیت شناسی نوین، عصر جدید بهداشت و سلامت، تحولات سلامت و بقاء بشر، و روندهای سالخوردگی جمعیت در سطح کشورها پرداخته است. در بخش دوم به مبحث اجتماعات محلی، خانواده ها و افراد پرداخته و در 6 فصل موضوعاتی نظیر تغییر اجتماعات محلی، تغییرات خانواده، مشارکت اجتماعی، دوره سوم زندگی و سالمندی موفق بحث و بررسی شده است. در نهایت، در بخش سوم کتاب به سیاست گذاری و دورنمایی آینده سالخوردگی جمعیت پرداخته است. در این بخش که 6 فصل را شامل می شود مفاهیم مرتبط با سیاستگذاری های سالخوردگی جمعیت بویژه در آسیا، و چشم انداز آینده سالخوردگی جمعیت طرح و ارائه شده است. امید است این کتاب منبع مهم و ارزشمندی برای آکادمیک­ها و سیاست­گذاران علاقمند به حوزه سالخوردگی جمعیت باشد.

این کتاب در روز سه شنبه 11 مهرماه 1396 با حضور مترجم کتاب، اساتید، محققان و دانشجویان جمعیت شناسی در محل کتابخانه موسسه مطالعات جمعیتی کشور رونمایی شد. در این مراسم، آقای دكتر محمدجلال عباسي شوازي، رئیس موسسه مطالعات جمعیتی کشور، بیان داشت که شناخت تحولات جمعيتی به ویژه تحولات ساختار سنی جمعیت براي ترسيم درست آينده كشور ضروري است. در دهه‌هاي اخير رشد جمعيت جوان و ميانسال در كشور ما زياد شده و به تبع آن در دهه‌هاي آينده با رشد جمعیت سالمند مواجه‌ايم. ایشان همچنین بیان داشت که بايد توجه داشت كه مسائل امروز جوانان، مسائل فرداي سالخوردگي جمعيت را مي‌تواند افزايش دهد. شناخت درست مسائل جوانان امروز و حل آن‌ها مي‌تواند به افزايش كيفيت زندگی سالمندان در آينده منجر شود.

دكتر يعقوب فروتن، مترجم كتاب و عضو هیات علمی دانشگاه مازندران نيز در این مراسم گفت: يكي از دغدغه‌هاي اصلي من براي ترجمه اين كتاب، ديدن افراد بدون تخصص و حداقل دانشی است که در خصوص مسائل جمعيت‌شناسي مثل صاحب نظران حرف می زنند. ایشان با ذکر تجربیات خود از مواجهه با سالمندان در کشورهای اروپایی و استرالیا قیاس آن با شکل سالمندی در ایران گفت: امید به زندگی و فعالیت ورزشی و مطالعه در سالمندان اروپایی و استرالیایی بالاست. در حالی که در جامعه ما وقتی از سالخوردگی جمعیت صحبت می شود، همه غمگین می شوند بدون توجه به آنکه سالمندی بخشی از زندگی همه ماست و متاسفانه سستی و ناامیدی پیش از رسیدن به سالمندی در جمعیت جوان ما شیوع زیادی پیدا کرده است که نیاز به بررسی و سیاست گذاری برای حل آن هست. قیمت کتاب 20 هزار تومان می­باشد و علاقمندان می‌توانند جهت تهیه و خرید این کتاب در ساعات اداری به نشانی موسسه (تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان پاکستان، کوچه دوم، پلاک 5) مراجعه و یا از طریق شماره تلفن 4- 88534321 ، داخلی 105، با سرکار خانم یادگاری تماس حاصل فرمایند.