انتخاب پروفسور محمد جلال عباسی شوازی به عنوان عضو شورای اتحادیه بین المللی مطالعات جمعیت

نتیجه انتخابات شورای اتحادیه بین المللی مطالعات جمعیت (International Union for the Scientific Study of Population) برای دوره چهار ساله 2018 تا 2021 اعلام گردید و آقای پروفسور محمد جلال عباسی شوازی به عنوان یکی از اعضاء شورا انتخاب شد.

اتحادیه بین المللی مطالعات جمعیت (IUSSP) از سال 1928 به منظور گسترش مطالعات علمی جمعیت شناسی در عرصه المللی تاسیس شد، و طی 90 سال گذشته نقش ارزشمندی در شناخت مسائل جمعیتی، و تدوین و ارزیابی سیاستها و برنامه های جمعیتی داشته است. دبیر خانه IUSSP در شهر پاریس فرانسه مستقر است، و در حال حاضر بیش از 1600 متخصص جمعیت شناسی از 121 کشور جهان در این اتحادیه عضویت دارند.

در هر دوره انتخاباتی در راستای تقویت علم جمعیت شناسی، اتحادیه کمیته های تخصصی با حضور صاحبنظران جمعیت شناسی تشکیل می دهد تا در مورد موضوعات نوظهور جمعیتی کارگاه های آموزشی و سمینارهای تخصصی در کشورها و مناطق مختلف جهان برگزار نمایند.

علاوه بر آن، هر 4 سال یکبار اتحادیه کنفرانس بین المللی جمعیت را در یکی از کشورهای جهان برگزار می کند، و معمولا بیش از 2000 جمعیت شناس و متخصصین سایر علوم مرتبط از سراسر جهان در این کنفرانسها شرکت می نمایند. بزودی بیست و هشتمین کنفرانس بین المللی IUSSP در اوایل ماه نوامبر 2017 در شهر کیپ تاون آفریقای جنوبی برگزار خواهد شد.

هیأت مدیره اتحادیه بین المللی مطالعات جمعیت علاوه بر رئیس، نایب رئیس، و دبیر کل، دارای یک شورای نه نفره می باشد. هر چهار سال یکبار کمیته تخصصی انتخابات اتحادیه، جمعیت شناسان برجسته و مشهور بین المللی را شناسائی و تعدادی را برای انتخابات هر دوره نامزد می کند. سپس زمان رأی گیری اعلام و اعضای هیأت مدیره و شورا با رأی مستقیم اعضای اتحادیه انتخاب می شوند.

مایه خرسندی و افتخار است که پروفسور عباسی شوازی به عنوان عضو شورای اتحادیه بین المللی مطالعات جمعیت انتخاب شده است. طی دو دهه گذشته، نامبرده فعالیتهای ارزشمندی در جهت توسعه آموزش و پژوهش جمعیت شناسی و تاسیس نهادهای علمی جمعیتی در عرصه ملی و بین المللی داشته است.

وی در دوران متعددی به عنوان دبیر، نایب رئیس و بازرس انجمن جمعیت شناسی ایران خدمت نموده و در حال حاضر نیز ریاست انجمن جمعیت شناسی ایران را بر عهده دارد. علاوه بر آن، ایشان یکی از بنیانگذاران انجمن جمعیت شناسی آسیا می باشد و طی دو دوره در سالهای 2009 الی 2012 به عنوان نایب رئیس و رئیس انجمن جمعیت شناسی آسیا برگزیده شد.

وی از سال 1997 میلادی عضو اتحادیه بین المللی مطالعات جمعیتی بوده و در دوره 2010 الی 2014 ریاست کمیته علمی “جمعیت شناسی پناهندگان” این اتحادیه را عهده دار بوده است. پروفسور عباسی شوازی در حال حاضر استاد گروه جمعیت شناسی دانشگاه تهران، رئیس موسسه ملی مطالعات جمعیتی، و عضو مشاورین علمی-بین المللی موسسه مطالعات جمعیتی آسیا در دانشگاه شانگهای چین می باشد.

هیات مدیره انجمن جمعیت شناسی ایران، انتخاب شایسته دکتر عباسی شوازی را به ایشان و کلیه اعضاء انجمن جمعیت شناسی ایران تبریک گفته و امیدوار است همانند گذشته فعالیتهای بی شائبه و شبانه روزی ایشان مایه خیر و برکت برای کشور عزیز در حوزه علم جمعیت شناسی ایران باشد.